Také proto, že tyto prvky jsou k vidění nejvíce v hledištích fotbalových stadionů při utkání fotbalistů. Také lidé, kteří řídí český fotbal za ty prohřešky viníky trestají pokutami uděleným klubům, které to umožnily, dále zákazy vstupů na stadiony lidem, kteří to provádějí. Nakonec fotbalové orgány jako třeba Disciplinární komise tyto přestupky trestá velmi vysokými peněžními pokutami pořádající kluby za pronesení a použití pyrotechniky.
Jenže, jak si počínat s tím, když dýmovnice a světlice jsou bohužel k vidění nedaleko od českých ragbyových hřišť naposled v sobotu 23. května 2026 na hřišti Pragy v Praze Vysočanech při derby Praga - Petrovice.
Ragbisté se pyšní tím, že je nikdo nemůže srovnávat právě s fotbalisty, kteří totiž na hřištích předstírají po nafilmovaných pádech zranění, strkají do rozhodčích a diváci v hledištích musí být odděleni, podle toho, komu fandí, aby se spolu neporvali, dále zapalují světlice a dýmovnice. Ovšem najednou tu máme na ragby podobný negativní jev produkovaný především fotbalovými fanoušky. Mimo jiné to je nejenom hloupý, ale i nebezpečný jev a z pohledu platných právních předpisů jde i o přestupek.

Proč má být ta pyrotechnika používaná nedaleko hrací plochy před začátkem a po ragbyovém utkání nepřípustná? Pyrotechnika je nebezpečná a ragby jako sport poškozující z mnoha pohledů.
a) Pyrotechnika byla použita v rukách nezletilých dětí bez dozoru dospělé osoby možná i zodpovědného hasiče a ti, kteří pyrotechniku použili, byli ve velmi malém rozestupu od sebe!
b) Stalo se tak za vysoké venkovní teploty, při které je zacházení s pyrotechnikou více nebezpečné. K popálení může dojít třeba při jejím nepředvídaným sklopení nebo při možných závadách v průběhu hoření. Za určitých okolností může dojít i k požáru plochy, kde se pyrotechnika zapaluje.
c) Pyrotechnika na ragbyová utkání nepatří už jenom proto, že ji používají nejvíce a možná jen fotbaloví diváci, z jejichž chováním ragbyoví příznivci se nehodlají srovnávat a už vůbec od nich nic nepřebírat.
Co dělat?
d) Vedení ragbyového klubu Pragy Praha by mělo nyní přesvědčit nezletilé fanoušky, hráče mladežnických týmů Pragy, kteří dosud zacházejí před a po utkání s pyrotechnikou, že je zacházení právě s tou pyrotechnikou pod vysokou pokutou podle platných právních norem trestné, jinak i nebezpečné a hloupé, jak je uvedeno v bodech a) a až c) Dále by se mohlo vedení klubu omluvit rodičům hráčů, že jejich děti byly vystaveny nebezpečí popálenim při používání pyrotechniky.
e) Vedení ragbyového klubu Pragy Praha ve spolupráci s rodiči hráčů, kteří by nadále toužili pracovat s pyrotechnikou by mohlo zvolit jiný termín než, kdy se hraje soutěžní ragbyové utkání a třeba při zakončení sezóny za dohledu nejlépe povolaných hasičů zařídit pro děti třeba ohňostroj.
f) Dále by se mohly vypsat pro všechny hráče a hráčky do 15 let tvůrčí soutěže o nejlepší nebo nejdojemnější způsob zvidetelnění sportu, který máme všichni rádi, kterým je ragby. Vítěze nebo vítězku nově složené písničky, nakresleného obrázku, vtipu, vyřezané sošky, napsané básně, povídky či vyšitelé a vyzdobené klubové vlajky rádi představíme na webu Ceskeragby.cz a na sociálních sítích.
Více na facebookovém profilu webu ... zde .

Email
Tisk





